Літературно-художній
та громадсько-політичний журнал письменників України
ВIТЧИЗНА
Головна сторінка
Редакція
Контакт
Гостьова книга
 
Стежки

Бібліотека сайту "Українське життя в Севастополі"

Бібліотека світової літератури - оригінали та переклади

"Поетика"

журнал "Вітчизна" №1-2, 2007 р.

ЗЕНІТКА

ГРИГОРІЙ ШИЯН
ТВОРЧИЙ ПОРТРЕТ

Говорить і показує «Телелопух»! Дорогі земляки! З вузеньких стежок Лопушанська на широку дорогу життя вийшло чимало знатних людей: передовики виробництва, майстри прикладного мистецтва, діячі сцени і навіть кіно (колись директора нашої швейної фабрики знімали в сатиричному «Фітілі»). Та найбільша наша гордість – письменник Данило Захарович Вергун-Перепічка. Цими днями йому виповнилося б дев’яносто літ. Сьогодні наш кореспондент бере інтерв’ю в Макара Жмурка – лопушанського ерудита, добровільного і прискіпливого дослідника творчої спадщини славного земляка.
КОРЕСПОНДЕНТ. Макаре Титовичу, ви, мабуть, як ніхто, знаєте творчий шлях Данила Вергуна-Перепічки, а тому чекаємо від вас цікавої і ґрунтовної розповіді.
ЖМУРКО. Як раз та два! Данило Захарович народився в сім’ї бідного, дрібного і багатодітного ремісника. Невдовзі після появи на світ Данилка (він був сьомою дитиною в сім’ї) батьки майбутнього письменника розлучилися. Молодий і вродливий Захар Вергун закохався в іще молодшу фельдшерку, яка відповіла стовідсотковою взаємністю. І Вергун, як Одіссей Пенелопі, показав дружині спину… Самітня багатодітна мати, опинившись у скруті, залишила при собі Данилка і трішки старшу Гапочку, а п’ятірко старших прилаштувала в притулок.
Незабаром до солом’яної вдови пристав у прийми несолом’яний вдівець Мишко Перепічка. До речі, звідси й подвійне прізвище нашого ювіляра. О-от… Про що я, пак, хотів? Ага… Другий шлюб Захара Вергуна був куций, як заячий хвіст. Молода фельдшерка спершу почепила чоловікові роги, а потім перейшла жити до молодого приїжджого лікаря Арчіла. З досади Захар Вергун заїхав світ за очі, і про його подальшу долю даних немає. О-от… Про що, пак… Ага! Данилко Вергун рано пізнав ціну шматкові хліба. Він і пастухував, і наймитував, і ходив на заробітки. Завдяки вітчимові, котрий любив його як рідного, Данилко закінчив Лопушанську початкову школу, а потім і семирічку в сусідньому селі. Лопушанськ тоді ще не був ні селищем, ні навіть пристойним селом, а хутором. От… Про що я, пак, хотів? А-а… Після семирічки Данило Захарович працює бухгалтером у колгоспі. Там він уперше серйозно закохався в колгоспну касирку Таню Костюк. Таня також уперше і серйозно. Вони вирішили одружитися. Але шлюб не відбувся через їхнє неповноліття. Відтак Данило Вергун виїздить до обласного центру і вступає до педагогічного технікуму.
КОРЕСПОНДЕНТ (поглядає на годинник). Там він, певно, й починає писати? Дізнається багато нового, цікавого…
ЖМУРКО. Авжеж! Там він дізнається, що Таня Костюк народила йому позашлюбного сина, який на третьому місяці помер від скарлатини. Таня виїхала до тітки в Донбас, і відтоді про її життєві шляхи нічого невідомо. О-от… Про що , пак, хотів? Ага-а… Ще на другому курсі Данило Захарович одружився з однокурсницею Оксаною Червінько, і після закінчення технікуму вони приїздять у початкову школу села Очеретуватого. Тут у молодого подружжя народилася донька Варочка, а ще через рік – синок Петрусь. Про що, пак, я хотів?.. Ага! Ще через рік Данила Захаровича призначають директором семирічки в селі Залпаврорівка.
КОРЕСПОНДЕНТ (нетерпляче). Пробачте, Макаре Титовичу, на той час Данило Захарович широко друкується, правда ж? Якщо я не помиляюся, у нього вже був роман…
ЖМУРКО. Був, аякже! Роман з секретарем Залпаврорівської сільради Аліною Дрюк. Творча неспокійна душа письменника нуртує, безугавно прагне нового, незвіданого, і Данило Захарович, розлучившись з Оксаною, одружився з Аліною. Напередодні війни у них народилася дочка Сталіна.
А Данила Захаровича війна водила буремними шляхами довгих чотири роки. Був і поранений, і контужений, і неодноразово нагороджений. Але й на фронті у нього був роман. З медсестрою. Отож повернувся з війни Данило Захарович з чорнобровою стрункою Поліною. Більше романів у Данила Захаровича не було, бо самолюбива і горда донська козачка Поліна шанувала сімейну дисципліну і подружню вірність. Спробував був Данило Захарович до однієї поетеси…
КОРЕСПОНДЕНТ. Досить, досить! Тобто дякую, Макаре Титовичу! Спасибі, що дали можливість нашим слухачам, глядачам і читачам заглянути у творчу лабораторію талановитого прозаїка, так яскраво змалювали творчий портрет ратая на благословенній ниві красного мистецтва.

До змісту журналу "Вітчизна" №1-2, 2007 р.